Trisomy test nás presvedčil, že aj zlý začiatok môže mať šťastný koniec

Manželia Janka a Juraj: Trisomy test nás presvedčil, že aj zlý začiatok môže mať šťastný koniec

,,Po dlhom snažení moja gynekologička konečne potvrdila našu veľkú radosť, bola som tehotná. Prvé výsledky laboratórnych vyšetrení však neboli vôbec optimistické – podozrenie na Downov syndróm. Ak som mala prežiť tehotenstvo bez toho, aby som sa nezbláznila, musela som poznať pravdu.“ Prečítajte si príbeh Janky a Juraja, ktorý je dôkazom toho, že aj zlý začiatok môže mať vďaka správnej voľbe šťastný koniec.

S Jurajom sme manželia skoro 3 roky a o bábätko sme sa neúspešne pokúšali viac ako jeden rok. Rozhodla som sa, že prestanem tlačiť na pílu, nebudem počítať plodné dni, merať si bazálnu teplotu, kontrolovať, kto z nás mal čo (ne)vhodné na tanieri i v poháriku a či to náhodou nemôže ovplyvňovať kvalitu našich pohlavných buniek. Odišli sme na zaslúženú dovolenku, potrebovali sme si oddýchnuť, nestresovať sa a dať veciam konečne voľný priebeh. Boli sme rozhodnutí, že po návrate domov navštívime Centrum asistovanej reprodukcie a absolvujeme spolu všetky potrebné vyšetrenia, aby sa náš sen o dieťatku stal konečne skutočnosťou. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa nám podarí počať dieťatko bez pomoci odborníkov. Keby som to vedela, že to ide aj bez stresu, už dávno nešikanujem Juraja svojim premotivovaným prístupom (smiech). Dnes mu ďakujem za to, že mi nikdy nič nevyčítal a mal so mnou naozaj božskú trpezlivosť.

Čo sa to so mnou deje?

Pondelok. No ako to už v tento nie veľmi obľúbený deň býva, pracovné precitnutie bolo na zbláznenie. Nedokázala som sa po dovolenke na nič sústrediť. Okrem toho som sa necítila dobre. Točil sa so mnou celý svet a mala som neznesiteľné návaly tepla. Žeby to bola pokazená bageta v bufete? Niečo z cesty? Alebo niečo iné? Ani po príchode domov sa to nezlepšilo. Dala som si kávu, no tá nechutila ako kedykoľvek predtým, aj keď bola stále tá istá. Odpila som z nej iba dúšok a prišlo mi zle. Vravím si, čo sa to deje? Mám chuť na kyslé ryby, najradšej by som zjedla hoci aj kilo zmrzliny, prípadne by som každú chvíľku jedla niečo iné. Vtedy mi to napadlo. Siahla som do zásuvky, kde som pod hrbou kníh a papierov mala odložený tehotenský test. Predstavte si, boli na ňom 2 čiarky. 2 vytúžené čiarky. A pod srdcom vysnívané dieťatko.

Som tehotná, ALE…

Moja gynekologička našu veľkú radosť potvrdila. „Ste tehotná. Musíme však počkať na prvé výsledky laboratórnych vyšetrení a potom vám vystavím aj tehotenskú knižku.“ Prvé správy z laboratória, ktoré prišli do ambulancie lekára, však neboli vôbec optimistické. Vystrašili nás informácie o pravdepodobne vyššom riziku možného výskytu Downovho syndrómu u nášho dieťatka. Vtedy nám lekárka povedala o Trisomy teste. Vysvetlila nám, že ide o skríningové vyšetrenie z krvi budúcej mamičky, ktoré dokáže s veľkou presnosťou vylúčiť prítomnosť najčastejších chromozómových porúch plodu, ako je trizómia 21., 18. a 13. chromozómu a v prípade záujmu je možné zistiť aj pohlavie dieťatka. V porovnaní s inými bežnými skríningovými metódami sa vďaka jeho vyššej citlivosti pre záchyt sledovaných porúch minimalizujú falošné pozitívne výsledky, takže sa na neho môžeme naozaj spoľahnúť. A čo bolo pre nás najdôležitejšie, Trisomy test nepredstavoval riziko ani pre mňa, ani pre bábätko. Aj preto sme neváhali ani chvíľku. Vybrali sme si tú najlepšiu a najspoľahlivejšiu neinvazívnu možnosť. Nechcela som podstúpiť žiadne invazívne vyšetrenie, akým je amniocentéza (pokiaľ to nebolo skutočne nutné), pretože som sa bála o naše dieťa.

Krv mi odobrali ešte v 11. týždni tehotenstva a za vyšetrenie sme zaplatili priamo v ordinácii. Výsledky nám interpretovala moja lekárka v 12. týždni (v súlade s Etickou komisiou EÚ). Chceli sme byť pripravení na všetko, dobré aj to zlé. Boli sme rozhodnutí prijať naše dieťatko, nech sú výsledky vyšetrenia akékoľvek. Ak som mala prežiť tehotenstvo bez toho, aby som sa nezbláznila a mohla som pokojne spávať, musela som poznať pravdu. Výsledky z laboratória boli v rukách lekárky nečakane rýchlo – už do 5 pracovných dní od odberu vzorky krvi.

Šťastný koniec aj vďaka Trisomy testu

Všetko dopadlo dobre. Trisomy test nám potvrdil, že naše milované dieťatko je v poriadku. Bola to neuveriteľná radosť, neopísateľná úľava a naozaj mi spadol kameň zo srdca. A príjemný bonus Trisomy testu? Dozvedeli sme sa pravdepodobné pohlavie nášho bábätka. Bol to chlapček. Náš vytúžený Jonáško. Už dnes viem, že pri ďalšom tehotenstve sa pre Trisomy test rozhodneme opäť, a to už hneď na začiatku. Už žiadne asi. Už žiadne falošné poplašné správy a polopravdy. V otázke zdravia svojich detí chcem mať jednoznačnú odpoveď. Nie je nič horšie ako pocit strachu o dieťatko, zbytočný stres a zdrvujúca nevedomosť. Aj keď začiatok môjho tehotenstva nebol kvôli prvotným správam lekárov až taký radostný, napokon má aj vďaka Trisomy testu šťastný a krásny koniec.